Odważ się i biegaj

Bieganie stało się bardzo modne. Na ulicach, w parkach, lasach, na bieżniach spotkać można amatorów joggingu. W sklepach pojawia się profesjonalny sprzęt, w internecie mnóstwo poradników i selfies robionych w czasie treningu.

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z bieganiem, ale nie wiesz jak do tego się zabrać, poznaj kilka naszych rad. Nie przedstawimy tu biegnąca paraprofesjonalnych planów treningowych, ponieważ ich opracowaniem zajmują się trenerzy. Podpowiemy, jak przełamać strach przed bieganiem.

  1. Boisz się, co ludzie powiedzą? Spokojnie, to już nie te czasy, gdy na widok spoconego biegacza pukano się w czoło. Widok biegacza już nikogo nie dziwi i spotkasz się raczej z przyjaznym uśmiechem i pozdrowieniem niż  z wyśmianiem.
  2. Kompletnie brak ci kondycji, a ostatni raz biegałeś na wuefie w podstawówce? To też bez znaczenia. W Internecie znajdziesz mnóstwo planów treningowych dla początkujących, które pozwolą się przebiec pierwsze upragnione 3, no może 4 kilometry.
  3. Gdzie biegać? To zależy od tego, gdzie mieszkasz. W miastach mnóstwo jest dobrych tras w parkach, miejskich zieleńcach nad rzekami, błoniach. Na dobry początek można zrobić krótką pętlę wokół osiedla czy dzielnicy. Jeśli mieszkasz na wsi lub w małym mieście, gdzieś w pobliżu na pewno znajduje się las czy mało uczęszczane drogi, które wyznaczą ci pierwszą trasę.
  4. Kiedy biegać? Nie zaczynaj w najgorętszy dzień lata, ponieważ to tylko cię zniechęci. Nawet wytrawni biegacze nie wytrzymują trzydziestostopniowych upałów. Zacznij w dzień, gdy pogoda jest umiarkowana, rześka. Rano czy wieczorem? Plan treningowy dostosuj po prostu do swojego planu dnia.
  5. Pamiętaj o bezpieczeństwie – jeśli biegniesz wzdłuż drogi, uważaj na samochody. Bądź widoczny i noś odblaski. W lesie nie zbaczaj z wyznaczonych duktów, spotkać dzika wcale nie jest trudno. Zabieraj ze sobą telefon. Nigdy nie wiadomo, co stanie się na trasie, a jeśli skręcisz kostkę, będziesz musiał jakoś wezwać pomoc. A może zaproś znajomego do wspólnego biegania? Razem raźniej i bezpieczniej.
  6. Zadbaj o regenerację oraz smaczny i zdrowy posiłek. Musli z bakaliami, garść orzechów do przegryzienia czy wspomagające wydolność organizmu jagody goji będą znakomitą przekąską.

To jak, biegamy? 


 

Szanowny Czytelniku/Konsumencie - każdy Człowiek posiada swój własny metabolizm i własne nawyki żywieniowe. Informacje publikowane w serwisie MAKAR.PL nie stanowią porad o charakterze medycznym. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako specjalistyczne porady zdrowotne, oraz nie mogą one zastępować profesjonalnego doradztwa medycznego/dietetycznego. Właściciel serwisu oraz autorzy artykułów nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa niewłaściwego zastosowania prezentowanych treści.