Orzechy włoskie najzdrowsze

Orzechy włoskie uznane zostały za najzdrowsze ze wszystkich orzechów! Zbadano ich skład, porównano z innymi orzechami i okazało się, że zawierają ponad dwukrotnie więcej antyoksydantów od swych konkurentów. Warto więc poznać je bliżej.

Pochodzą z południa Europy, rosną również w Azji (Chiny, obszar Himalajów). Do Polski przywędrowały z Wołoszczyzny i stąd ich nazwa orzechy włoskie(początkowo nazywano je orzechami wołoskimi, z czasem nazwa ewoluowała w kierunku „orzechów włoskich”). 
Po rozłupaniu twardej skorupki ukazują się dwie pofałdowane cząstki orzecha, bardzo przypominające… ludzki mózg. Skojarzenie z mózgiem jest jak najbardziej uzasadnione, wszak orzechy włoskie najbardziej znane są ze swego działania na układ nerwowy i pracę mózgu. Są polecane uczącym się dzieciom i młodzieży ze względu na wysoką zawartość fosforu oraz kwasów omega-3. Osoby borykające się z nadmiernym stresem, cierpiące na nadpobudliwość i bezsenność również powinny po nie sięgać. Zawarty w nich magnez oraz kwas lanolinowy mają korzystne działanie na układ nerwowy. 
Orzechy włoskie są bogate w kwas foliowy, szczególnie cenny dla kobiet  w ciąży. Udowodniono ich działanie antyrakowe, a to dzięki wysokiej zawartości kwasu elagowego  - antyoksydantu neutralizującego związki rakotwórcze. 
Korzystanie wpływają na układ krwionośny. To zasługa L-argininy, która rozszerza światło naczyń krwionośnych i tym samym zapobiega miażdżycy.
Orzechy włoskie są źródłem minerałów: żelaza, potasu, magnezu, cynku (dobroczynne działanie na cerę, zwłaszcza tłustą i trądzikową), witamin z grupy B oraz witaminy E zwanej witaminą młodości i płodności. 
Orzechy włoskie można też wykorzystać do domowych zabiegów upiększających. Przepisy na maseczki z wykorzystaniem orzechów publikujemy tu: 

http://www.makar.pl/zdrowie-i-uroda/artykuly,321/bakalie-w-sluzbie-urody  


 

Szanowny Czytelniku/Konsumencie - każdy Człowiek posiada swój własny metabolizm i własne nawyki żywieniowe. Informacje publikowane w serwisie MAKAR.PL nie stanowią porad o charakterze medycznym. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako specjalistyczne porady zdrowotne, oraz nie mogą one zastępować profesjonalnego doradztwa medycznego/dietetycznego. Właściciel serwisu oraz autorzy artykułów nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa niewłaściwego zastosowania prezentowanych treści.