Kilkanaście lat temu obcobrzmiące słowo „muesli” zawojowało nasze myślenie o zdrowym śniadaniu. Na punkcie egzotycznego wtedy muesli oszalały zwłaszcza młode kobiety chcące zdrowo się odżywiać. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że muesli zapoczątkowało modę na fit dietę.
O tym, jak bardzo muesli wsiąknęło w naszą kulturę niech świadczy fakt, że dzisiaj w Polsce mało kto pisze je w tej formie: „muesli”, a większość używa spolszczonego, nieomal swojsko brzmiącego musli.
Samo słowo „muesli” oznacza mieszankę ziaren i płatków zbóż, orzechów i innych bakalii spożywaną najczęściej z mlekiem lub jogurtem, zazwyczaj w porze śniadania. Jeśli wierzyć Wikipedii, historia musli zaczyna się na początku XX wieku w Szwajcarii, gdzie tę niezwykłą mieszankę przyrządził dla swych pacjentów jeden z lekarzy.
Muesli, lub jak kto woli musli, spełnia wszystkie warunki zdrowego posiłku. Zawiera znakomicie zbilansowane węglowodany, witamy, składniki mineralne, błonnik, a przez dodatek nabiału, również białko i niezmiernie ważny w diecie wapń.
W sklepach obecnie możemy spotkać co najmniej kilka rodzajów musli. Są takie, które zwierają przede wszystkim płatki i nasiona zbóż, inne wzbogacone są bogatą mieszanką orzechów, jeszcze inne, zwane najczęściej egzotycznymi, zawierają dodatek przeróżnych owoców kandyzowanych: papaji, ananasów, pomelo i innych.
Wybierając musli warto zwrócić uwagę na zawartość. Nie ma sensu kupowanie mieszanki z dużą ilością słodkich, kandyzowanych dodatków. Musli samo w sobie jest dość kaloryczne (w zależności od składu w 100 gramach ma od 300 do ponad 400 kcal).
Zachęcamy do skosztowania naszych mieszanek!
Szanowny Czytelniku/Konsumencie - każdy Człowiek posiada swój własny metabolizm i własne nawyki żywieniowe. Informacje publikowane w serwisie MAKAR.PL nie stanowią porad o charakterze medycznym. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako specjalistyczne porady zdrowotne, oraz nie mogą one zastępować profesjonalnego doradztwa medycznego/dietetycznego. Właściciel serwisu oraz autorzy artykułów nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa niewłaściwego zastosowania prezentowanych treści.