01.07.2016

Uniwersalne siemię

Na półkach sklepowych siemię lniane występuje w postaci zmielonej mączki lub całych nasion. Jego skład i cechy fizykalne sprawiają, że spożywać mogą go osoby z różnorakimi problemami zdrowotnymi.
Siemię lniane zawiera bardzo cenne kwasy omega-3 i w mniejszej ilości omega-6. Kwasy te są znane ze swych właściwości przeciwnowotworowych, zapobiegają miażdżycy, obniżają cholesterol, wykazują działania przeciwzapalne.  Ich zawartość w nasionach porównywalna jest do tej w rybach morskich, dlatego warto, by po len sięgały osoby, które za rybami nie przepadają.
Dzięki zawartości rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika siemię leczy zaparcia, a z drugiej strony zapobiega biegunkom. Len jest dla naszego organizmu niczym szczotka, która wymiata toksyny i szkodliwe resztki z układu pokarmowego regulując perystaltykę jelit.
Osoby cierpiące na chorobę wrzodową, nawracające stany zapalne żołądka i dwunastnicy docenią siemię lniane ze względu na jego właściwości osłaniające i regenerujące błonę śluzową. Obecnie medycyna konwencjonalna potrafi skutecznie leczyć te dolegliwości preparatami chemicznymi, ale spożywanie lnu znakomicie uzupełni zaleconą kurację i przyniesie odczuwalną ulgę.
W siemieniu lnianym znajdziemy również fitoestrogeny, szczególnie ważne dla kobiet w okresie menopauzalnym. Substancje te regulują poziom estrogenów.
Dzięki wysokiej zawartości witaminy E i cynku siemię lniane poprawia wygląd i elastyczność skóry. Stosowane zewnętrznie jako płukanka łagodzi stany zapalne gardła, jako maseczka poprawia stan uszkodzonych paznokci. Korzystanie wpływa na kondycję włosów (maska z siemienia).
Uwaga! Siemię lniane jest bardzo kaloryczne, w 100 g zawiera prawie 500 kcal! Mimo to, warto na stałe wprowadzić go do swojej diety czy to w postaci kisielu, czy jako dodatek do sałatek, jogurtu, kaszy, owsianki. 

Szanowny Czytelniku/Konsumencie - każdy Człowiek posiada swój własny metabolizm i własne nawyki żywieniowe. Informacje publikowane w serwisie MAKAR.PL nie stanowią porad o charakterze medycznym. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako specjalistyczne porady zdrowotne, oraz nie mogą one zastępować profesjonalnego doradztwa medycznego/dietetycznego. Właściciel serwisu oraz autorzy artykułów nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa niewłaściwego zastosowania prezentowanych treści.