Szkolne śniadanie nie musi być nudne!

Każdego ranka w plecaku ucznia ląduje przygotowane przez rodziców drugie śniadanie. Zdarza się, że nietknięte wraca z dzieckiem po lekcjach do domu, gdzie po kryjomu jest wyrzucane do kosza.

I to nie dlatego, że uczeń nie był głodny. To śniadanie było po prostu niesmaczne… i nudne.

Nieśmiertelna bułka z serem. Ewentualnie z szynką. Dzień w dzień to samo. Każdemu, dorosłemu również, w końcu znudzi się takie menu. Efekt jest taki, że dziecko spędza w szkole pół dnia na głodzie, nie może się skupić, zaczyna się źle czuć lub, korzystając z kieszonkowego, kupuje w szkolnym sklepiku śmieciowe jedzenie: chipsy, słodkie napoje, wafelki i inne słodycze. 
Podpowiadamy co zrobić, by szkolne śniadanie było smaczne, zdrowe i urozmaicone.
Zasada pierwsza: dostosujmy ilość jedzenia do czasu, które dziecko spędzi w szkole. Jeśli są to tylko 4 lekcje (co często zdarza się w klasach młodszych) i zaraz po zajęciach nasza pociecha wraca do domu, to drugie śniadanie powinno być lekką przekąską. Czasami wystarczy banan i garść mieszanki bakalii, koniecznie z orzechami, które świetnie wpływają na pracę mózgu.

Jeśli jednak w dany dzień dziecko ma więcej lekcji, musimy zadbać o to, by zjadło pełnowartościowe, smaczne drugie śniadanie. Oto nasze propozycje:

  • Bułka pełnoziarnista posmarowana masłem (w diecie dziecka tłuszcze odgrywają istotną rolę, są też źródłem witamin A, D, K i E), jogurt naturalny, najlepiej nadający się do picia, owoc wedle upodobań dziecka, garść orzechów, migdałów lub gotowej mieszanki typu studencka, a do picia woda mineralna.
  • Kilka batoników zbożowych typu muesli o obniżonej zawartości cukru (koniecznie czytajmy ich skład!), sałatka owocowa zamknięta w plastikowym opakowaniu do przechowywania żywności, woda.
  • Kanapka z masłem, ulubionym gatunkiem sera żółtego, zielony ogórek pokrojony w słupki, do picia naturalny sok owocowy bez dodatku cukru, kilka orzechów włoskich do przegryzienia.
  • Domowe ciasteczka owsiane z dodatkiem rodzynek, migdałów, lubiony owoc, woda mineralna.

Pamiętajmy, że nie ma sensu wciskanie dziecku potraw, których nie je w domu, ponieważ tym bardziej nie zje ich w szkole. Podczas komponowania drugiego śniadania warto też brać pod uwagę to, czy dane jedzenie je się „łatwo” tzn. nie kruszy się nadmiernie, nie brudzi, nie zostawia nieprzyjemnego zapachu w ustach i na dłoniach. To wbrew pozorom ważne kwestie dla młodych ludzi. 


 

Szanowny Czytelniku/Konsumencie - każdy Człowiek posiada swój własny metabolizm i własne nawyki żywieniowe. Informacje publikowane w serwisie MAKAR.PL nie stanowią porad o charakterze medycznym. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako specjalistyczne porady zdrowotne, oraz nie mogą one zastępować profesjonalnego doradztwa medycznego/dietetycznego. Właściciel serwisu oraz autorzy artykułów nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa niewłaściwego zastosowania prezentowanych treści.