Kuchenne sztuczki

Niewielu z nas stać na luksus poświęcania wielu godzin na przygotowanie posiłku dla całej rodziny. Jednocześnie chcemy, żeby było smacznie, odżywczo, zdrowo, a przy okazji szybko i łatwo. Czy w kuchni jest to w ogóle możliwe? Na pewno, trzeba jednak wiedzieć, jak się do tego zabrać.

Po pierwsze zorganizuj się!  W kuchni, podobnie jak w każdej innej dziedzinie życia, dobra organizacja to połowa sukcesu. W sytuacji, gdy obydwoje rodzice wychodzą do pracy i wracają późnym popołudniem, a dzieci chcą zjeść coś więcej, niż nie zawsze najwyższych lotów posiłki w szkolnej czy przedszkolnej stołówce, planowanie menu na cały tydzień znacznie ułatwi sprawę. Opracuj pomysły na pięć obiadów, od poniedziałku do piątku. Sprawdź zapasy i, jeśli to konieczne, uzupełnij je tak, by w kluczowym momencie nie zaskoczył cię brak jakiegoś składnika.

Nie wydziwiaj! Skoro wracacie do domu późno, zmęczeni i głodni, obiad z trzech dań z dodatkiem wyrafinowanych francuskich sosów i faszerowanej kaczki wydaje się nieco kontrowersyjny.  Wybierz prosty, ale zdrowy i smaczny posiłek.

Twoja rodzina lubi makarony? Zaopatrz się w ich spory zapas – na szczęście to towar o długim terminie przydatności do spożycia. Wybieraj makarony naprawdę dobrej jakości, bez zbędnych ulepszaczy. Ugotowanie makaronu zajmie ci około 15 minut, a w tym czasie możesz przygotować dodatki: sos warzywny lub mięsno-warzywny. Cały obiad może być gotowy w mniej niż 30 minut, a to naprawdę niezły wynik!

Wolicie pożywne zupy? Znakomicie! Przygotuj porządny wywar warzywny lub mięsny. Dobrym pomysłem jest ugotowanie w wolny dzień, np. w niedzielę, dużego garnka rosołu (aby był naprawdę dobry, musi gotować się przynajmniej 4 godziny. Nie łudź się, że w tygodniu to ci się uda.). Odcedź wywar, podziel na mniejsze porcje i zamroź. Masz gotową bazę do zup na cały tydzień. O tym, że to o niebo lepsza alternatywa niż kostki rosołowe, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Zaprzyjaźnij się z zamrażarką! I to nie tylko w kwestii rosołów. W wolny dzień szykujesz pierogi, kopytka, leniwe? Przygotuj ich więcej i dodatkowe zamroź. W zapracowane dni ich ugotowanie zajmie ci moment, a smakować będą tak, jak świeże.

Ułatwiaj sobie życie! Korzystaj z półproduktów i sklepowych dodatków, ale tylko takich, których jakość nie pozostawia wątpliwości. Nie masz czasu na kiszenie barszczu? Znajdź na to sposób. Do wywaru dodaj suszone buraczki i gotuj na małym ogniu. Podkręć smak zupy liściem laurowym, ząbkiem czosnku, kilkoma kroplami cytryny, suszonym koperkiem. Znudziło ci się spaghetti, ale dzieci uwielbiają makaron? Dodaj do niego drobno pokrojone suszone pomidory, posiekaną bazylię i kilka kropli oliwy. Wymieszaj z grillowanym, pokrojonym w paseczki kurczakiem, którego przygotowanie nie powinno zająć więcej czasu, niż ugotowanie makaronu.

Macie ochotę na aromatyczny rosół, ale czegoś mu wciąż brakuje? Dodaj suszonych warzyw i odrobinę lubczyku. Przekonasz się, że ususzone warzywa nadadzą tradycyjnej zupie zupełnie nowy wymiar i, co ważne, ta sztuczka nie zajmie ci wiele czasu.

Deleguj zadania! Na obiad czeka cała rodzina? Zatem niech cała rodzina go przygotuje. Zadanie znajdzie się nawet dla sześciolatka…


 

Szanowny Czytelniku/Konsumencie - każdy Człowiek posiada swój własny metabolizm i własne nawyki żywieniowe. Informacje publikowane w serwisie MAKAR.PL nie stanowią porad o charakterze medycznym. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako specjalistyczne porady zdrowotne, oraz nie mogą one zastępować profesjonalnego doradztwa medycznego/dietetycznego. Właściciel serwisu oraz autorzy artykułów nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa niewłaściwego zastosowania prezentowanych treści.